Aktualności

W Krakowie odlano największy dzwon świata. "Vox Patris" dla Brazylii

W Krakowie odlano największy dzwon świata. "Vox Patris" dla Brazylii

Gdy kładliście się państwo spać, to my zaczynaliśmy tworzyć historię - mówił Jacek Winiarczyk, prezes zarządu Metalodlew Art-Kolor, podczas prezentacji największego dzwonu kołysanego na świecie. Ważący 55 ton "Vox Patris", czyli Głos Ojca, został stworzony w Krakowie dla Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trinidade w Brazylii.

Dzwon został wykonany przez Pracownię Ludwisarską Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz Rduch Bells & Clocks w Czernicy. Odlano go w firmie Metalodlew SA w Krakowie. Współpraca nad projektem rozpoczęła się w już w 2013 roku, jednak do konkretnych działań doszło dwa lata później.

Zlecenie na dzwony dla Trinidade

Mieli zapotrzebowanie na dzwony, ponieważ budują nową bazylikę. Szukali firmy. Polska poprzez różne fakty, może trochę przez naszą firmę i dzwon Zygmunta, jest kojarzona trochę z dzwonami. W Brazylii, z tego co wiem, nie ma takich firm, które mogłyby to zrobić. Zostaliśmy więc poproszeni o przedstawienie oferty na zupełnie inne dzwony, nie tak duże.

Na tyle fajnie przedstawiliśmy tę ofertę, że inwestor postanowił przylecieć, zobaczyć naszą pracę. Był w Przemyślu, zobaczył Zygmunta i to skłoniło go do tego, że powierzył nam to dzieło – wspomina Piotr Olszewski, właściciel Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Więcej...

 

W Krakowie odlano największy dzwon na świecie. Waży 55 ton

W Krakowie odlano największy dzwon na świecie. Waży 55 ton

Dzwon zrobiony został tradycyjnie ze stopu miedzi (78 proc.) i cyny (22 proc.), dzięki czemu uzyskał niepowtarzalny blask i piękny, głęboki dźwięk. Na jego wykonanie zużyto ponad 60 t metalu. Kolos musiał zostać odlany w całości, co stanowiło nie lada wyzwanie, gdyż w piecu krakowskiego Metalodlewu jednorazowo można przetopić 15 t metalu.

Proces tworzenia dzwonu nie zmienia się od setek lat: najpierw wykonany został rdzeń wewnętrzny, a następnie przy użyciu wzornika ludwisarze stworzyli tzw. dzwon fałszywy odwzorowujący oryginał z naniesionymi zdobnymi inskrypcjami z wosku. Na nim uformowany został płaszcz oddający rzeczywisty kształt i wygląd dzwonu. W wyniku podgrzewania wosk wytopił się, odciskając ornamenty na płaszczu. Po usunięciu dzwonu fałszywego powstałą przestrzeń wypełniono brązem dzwonowym.

Ponad 60 t metalu w ciągu 12 minut wpłynęło do formy z prędkością 150 kg na sekundę, a więc 1500 razy szybciej niż woda z kranu. Forma „Vox Patris” zrobiona została – zgodnie ze starą stosowaną od wieków techniką – z gliny zmieszanej z końskim łajnem. Pozwoliło to na uzyskanie właściwego dźwięku. Ludwisarze z Przemyśla i specjaliści ze Śląska zastosowali przy budowie olbrzyma nowy, wspólnie stworzony szablon poprawiający akustykę. Po raz pierwszy wykorzystano go przy odlewie dzwonu Jan Paweł II dla Królewskiej Katedry na Wawelu i od tego miejsca nazwano go „Royal Bells”.

Dzwon „Vox Patris” popłynie do Brazylii statkiem, a do portu przewieziony zostanie na specjalnej platformie samochodowej.

Sanktuarium w Trinidade zwane jest brazylijską Częstochową. Świątynia położona jest w centralno-zachodniej Brazylii. W miejscu, w którym istnieje, w 1840 r. para rolników znalazła medalion z Trójcą Świętą koronującą Najświętszą Maryję Pannę. Dziś podążają tam pielgrzymi z całego świata.

Pierwsza niedziela lipca każdego roku jest obchodzona jako święto Boga Ojca Przedwiecznego. W ciągu poprzedzających je dni odbywają się tam nabożeństwa i procesje, w których uczestniczy ponad 2,5 miliona ludzi. Wielu wiernych odwiedza sanktuarium przez cały rok.

Więcej...

 

"Vox Patris". W Polsce powstał największy kołysany dzwon na świecie

"Vox Patris". W Polsce powstał największy kołysany dzwon na świecie

Pierwsze rozmowy dotyczące realizacji "Vox Patris" rozpoczęły się w 2013 r. Jego wykonanie poprzedziły wielomiesięczne konsultacje, symulacje i analizy techniczne ze specjalistami z Katedry Odlewnictwa Politechniki Śląskiej oraz Metalodlewu SA w Krakowie. Pierwsza próba odlania dzwonu (w listopadzie 2016 r.) nie powiodła się z powodu rozszczelnienia formy, za drugim razem latem 2017 r. nie było już niespodzianek.

Kierownik projektu, a jednocześnie prezes zarządu Art-Kolor w grupie Metalodlew Jacek Winiarczyk podkreślił, że produkcja dzwonu odbywała się w bardzo rygorystycznych warunkach: metal nie mógł mieć temperatury niższej niż 1000 stopni C i wyższej niż 1200 stop. C. Był wytapiany w czterech porcjach, które potem trafiły do 60 tonowej kadzi. "Robiliśmy wcześniej testy i mierzyliśmy co 10 minut, jak szybko stygnie metal. Okazało się, że na wytopienie materiału potrzebnego do zalania dzwonu mamy 3 godzin. Wyzwaniem było zrobienie tego w tak krótkim czasie" – mówił Winiarczyk.

Wsparcia merytorycznego udzielili ludwisarzom i odlewnikom naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. "Mieliśmy rzadką możliwość konfrontacji obliczeń, symulacji oraz wyników badań laboratoryjnych z procesami zachodzącymi w skali kilkadziesiąt tysięcy razy większej. 

Więcej...

 

"Vox Patris" - największy kołysany dzwon na świecie powstał w Polsce

"Vox Patris" - największy kołysany dzwon na świecie powstał w Polsce

Ważący 55 ton największy kołysany dzwon na świecie „Vox Patris” został wykonany przez polskich ludwisarzy i odlewników. W przyszłym roku trafi do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trinidade w Brazylii, na zamówienie którego powstał.

Gotowy już dzwon zaprezentowano w czwartek w Krakowie dziennikarzom.

"Vox Patris" – "Głos Ojca" waży 55 ton, ma ponad 4 m wysokości oraz 4,5 m średnicy. Odlano go ze stopu miedzi (78 proc.) i cyny (22 proc. ). Do jego poruszania potrzebne będą cztery specjalnie zaprojektowane największe na świecie silniki liniowe. Dzwon to dzieło specjalistów z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, krakowskiego Metalodlewu SA i firmy Rduch Bells & Clocks z Czernicy k. Rybnika.

W wykonanie dzwonu zaangażowanych było ponad 100 osób.

"Wlanie materiału do formy jest jednym z najważniejszych etapów naszej pracy. Trwało to około 12 minut i towarzyszyły temu niesamowite emocje tym bardziej, że pierwszy odlew nam nie wyszedł. Istotne było, czy forma wytrzyma ciśnienie i ciężar metalu. Po chwili okazało się, że metal został w formie i to było ukoronowanie naszej ciężkiej pracy" – mówił w czwartek Waldemar Olszewski z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Więcej...

 

„Vox Patris” – największy dzwon kołysany na świecie został odlany w Krakowie

„Vox Patris” – największy dzwon kołysany na świecie został odlany w Krakowie

Największy na świecie dzwon kołysany „Vox Patris” („Głos Ojca”) rozbrzmiewać będzie w Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trinidade, w Brazylii. Dzwon wykonała Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz firma Rduch Bells & Clocks w Czernicy, a odlany został w Metalodlew SA w Krakowie.
Dzwon waży 55 ton, ma średnicę 4,5 m oraz ponad 4 m wysokości. Jarzmo, czyli zawieszenie to kolejne 12 ton, a serce dzwonu waży ok. 2 tony. Oprócz olbrzyma, polscy ludwisarze wykonają dla bazyliki w Trinidade ponad 70 mniejszych dzwonów.

Prace nad „Vox Patris” rozpoczęły się w 2013 r. Towarzyszyły im wielomiesięczne konsultacje, symulacje i analizy naukowo-techniczne ze specjalistami Katedry Odlewnictwa Politechniki Śląskiej oraz Metalodlew SA w Krakowie. Przez właściciela firmy Rduch Bells & Clocks w Czernicy Grzegorza Klyszcza oraz Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu Piotra Olszewskiego przygotowana została wizja oraz projekt obrazujący autorskie rozwiązanie odpowiadające skali planowanego obiektu.

Więcej...

 

Największy kołysany dzwon na świecie już w Krakowie!

Największy kołysany dzwon na świecie już w Krakowie!

Odlewnia Metalodlew SA i Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego z Przemyśla zrealizowały wspólnie projekt odlania największego na świecie kołysanego dzwonu Vox Patris (Głos Ojca). W czwartek został odsłonięty w Krakowie.

Dzwon waży 55 ton, jego średnica wynosi 4,5 metra, a wysokość 4 metry. Powstał na zlecenie największego w Ameryce Południowej Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Brazylii, w mieście Trindade.

Do realizacji tak dużego przedsięwzięcia niezbędna jest odpowiednia infrastruktura i bogate doświadczenie. Metalodlew w Nowej Hucie jest jedyną odlewnią w Polsce, posiadającą możliwości techniczno-technologiczne do stworzenia takiego dzwonu.

Proces wytwarzania dzwonów nie zmienił się od tysięcy lat. Polega na wykonaniu rdzenia wewnętrznego, następnie przy użyciu wzornika tworzy się tzw. gliniany dzwon fałszywy, na którym formuje się płaszcz. Płaszcz odzwierciedla rzeczywisty kształt i wygląd dzwonu, ze wszystkimi ornamentami i elementami rzeźbiarskimi. Po zdjęciu płaszcza usuwa się warstwę gliny, w ten sposób powstaje przestrzeń, która wypełniana jest stopem miedzi i cyny - brązem dzwonowym.

Z uwagi na ogromne rozmiary i wagę, wytop stopu na dzwon Vox Patris był przeprowadzony w piecu indukcyjnym, który posiada zdolność do zabezpieczenia odpowiedniej ilości metalu.

Więcej...