Dźwignia 2006

Chęć uhonorowania twórców nowoczesnych rozwiązań technicznych oraz przedsiębiorców dzięki którym powstają nowe miejsca pracy, zaowocowała ustanowieniem w 2001 r. nagrody „Dźwignia”.

Jej pomysłodawcą była nasza redakcja, współorganizatorami zaś Naczelna Organizacja Techniczna oraz Krajowa Izba Gospodarcza.

Za wdrażanie innowacyjnych technologii oraz przeciwdziałanie bezrobociu Nagrodę „Dźwignia 2006” otrzymuje: Tadeusz Bogacz, Prezes Zarządu Firmy Metalodlew SA.

Krakowska odlewnia Metalodlew SA Grupa Kapitałowa składająca się z czterech niezależnych podmiotów gospodarczych: Metalodlew SA; Metalodlew Art-Kolor Sp. z o.o.; Metalodlew Żeliwo Sp. z o.o. ; Metalodlew Serwis Sp. z o.o., o łącznych przychodach ze sprzedaży ok 120 mln zł, zatrudniająca ok. 400 pracowników, ponad 70% swojej produkcji lokuje na eksport. Mimo zaledwie trzynastoletniej samodzielnej działalności zdołała się zapisać nie tylko na mapie gospodarczej Polski ale również Europy. W niektórych dziedzinach wręcz wytycza kierunki europejskiego odlewnictwa. W miejsce nieznanej w kraju odlewni remontowej Huty im. Tadeusza Sendzimira, prezes dr inż. Tadeusz Bogacz z grupą współpracowników zbudował nowoczesne przedsiębiorstwo rynkowe zaspokajające bardzo zróżnicowane potrzeby krajowych i zagranicznych klientów.

Skuteczna strategia marketingowa Spółki, poprzedzona działaniami w zakresie udoskonaleń techniczno-technologicznych i organizacyjnych osiągniętych przy współpracy z naukowcami, doprowadziła do przekształcenia zakładu będącego poprzednio producentem dla jednego klienta z branży hutniczej, w firmę która obecnie dostarcza wyroby dla ponad 350 klientów, w tym dla kilkudziesięciu odbiorców zagranicznych. Są w tym gronie znane z wyrobów wysokiej jakości koncerny szwedzkie, brytyjskie, amerykańskie, niemieckie i japońskie.

Metalodlew SA produkuje odlewy części zamiennych do maszyn i urządzeń stosowanych w branżach: energetycznej, przemysłu metalurgicznego, maszynowego, okrętowego, budowlanego, koksowniczego, cementowego, wydobywczego, mineralnego, maszyn budowlanych i środków transportu oraz dla elektrowni wiatrowych. Krakowski Metalodlew zaczął być postrzegany jako miejsce, gdzie wykonuje się wiele innych produktów rynkowych, m.in. te najbardziej elitarne, stanowiące dziedzictwo kultury narodowej. Dziełem Odlewni Artystycznej są: m.in. pomniki Papieża Jana Pawła II (ostatni pomnik wykonywany w Odlewni Artystycznej Metalodlew SA, którego odsłonięcie odbyło się w rocznicę śmierci Jana Pawła II w Stargardzie Szczecińskim jest największym w Polsce mierzący 6 metrów wysokości wykonanym z brązu pomnikiem ), odlewy latarni na Rynek Główny w Krakowie, nowe serce Dzwonu Zygmunta, odlewy krzeseł na Plac Bohaterów Getta w Krakowie, elementy rzeźbiarskie na polskich cmentarzach wojennych w m.in. Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Metalodlew SA znajduje się w pierwszej piątce polskich zakładów pod względem produkowanego tonażu odlewów, natomiast wskaźniki ekonomiczne stawiają spółkę w czołówce firm odlewniczych jako jedną z niewielu rentownych odlewni, potwierdzając prawidłowy i skuteczny rozwój w trudnych warunkach polskiej gospodarki. Potwierdzają to wpisy min. w Rankingu Firm Innowacyjnych, Polskie Przedsiębiorstwa 2000 przygotowywanym przez Rzeczpospolitą, jak również nominacja do nagrody Gospodarczej Wojewody Małopolskiego w Kategorii Eksporter 2005.

Kierunki działań Spółki na najbliższą przyszłość to wprowadzenie na rynek odlewów wysoko przetworzonych o najwyższych parametrach eksploatacyjnych, a zatem takich, w których występuje kumulacja wartości dodanej. Będą to odlewy ze staliw niskostopowych, wysokostopowych, kwasoodpornych i żaroodpornych oraz żeliw chromoniklowych. Również zwiększany będzie udział w rynku odlewów z żeliwa sferoidalnego, między innymi przeznaczonych dla rozwijających się elektrowni wiatrowych.

Prezes Tadeusz Bogacz podkreśla, że dotychczasowe sukcesy oraz planowany rozwój nie byłyby możliwe bez współpracy z renomowanymi ośrodkami naukowymi Krakowa, głównie z Instytutem Odlewnictwa i Wydziałem Odlewnictwa Akademii Górniczo – Hutniczej. Zrealizowane wspólnie projekty celowe doprowadziły do udoskonalenia jakości oferowanych wyrobów, ograniczenia szkodliwości firmy dla środowiska, unowocześnienia techniki i technologii produkcji i poprawy jej efektywności. Niektóre z rozwiązań zostały uznane jako wzorcowe dla odlewni w Unii Europejskiej. ( …… )

Dźwignia 2006, Przegląd Techniczny nr 12/2006 z dnia 11.06.2006 r.

Wróć