„Gazele” dla najlepszych

„Gazele” dla najlepszych

302 firmy z województwa małopolskiego i 141 z podkarpackiego otrzymało wczoraj tytuł "Gazela Biznesu 2007". Wręczenie dyplomów i statuetek odbyło się wczoraj w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego.

Najważniejszym celem rankingu jest prezentacja niewielkich podmiotów gospodarczych, przed którymi zamknięte są zestawienia największych lub najbardziej dochodowych firm, a które zasługują na wyróżnienie ze względu na dynamikę osiąganych wyników finansowych. To właśnie firmy małe i średnie są największą grupą polskich przedsiębiorstw i mają największy udział w tworzeniu produktu krajowego brutto.

Ogólnopolski ranking zgromadził w tym roku prawie 4 tys. przedsiębiorstw. O miejscu na liście decyduje wyrażony w procentach przyrost obrotów osiągnięty przez firmy w ciągu trzech kolejnych lat.

Weryfikacją danych finansowych zgłaszających się do udziału firm zajęła się wywiadownia gospodarcza Coface Poland. Sprawdziła wiarygodność kredytową, zgodność nadesłanych danych finansowych z prawdą i zweryfikowała zgłaszające je firmy pod kątem ewentualnych zobowiązań wobec kontrahentów, urzędu skarbowego czy ZUS.

Tytuł "Gazeli Biznesu 2007" mogła otrzymać firma, która: rozpoczęła działalność przed rokiem 2004 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś, w latach 2004-06 ani razu nie odnotowała straty, w roku 2004 osiągnęła wartość sprzedaży nie mniejszą niż 3 mln zł i nie większą niż 200 mln zł, w latach 2004-06 z roku na rok odnotowywała przyrost sprzedaży.

Z braku miejsca nie możemy wymienić wszystkich wyróżnionych firm (ranking dostępny jest na stronach internetowych www.gazele.pl). Prezentujemy po pięć najlepszych z obu województw.

W Małopolsce najlepsza okazała się firma Equus Fresh, której wzrost obrotów wyniósł ponad 544 proc. Na drugim miejscu znalazła się Rosco Polska (wzrost o ponad 540 proc.), na trzecim Wojt-Bud (ponad 488 proc.), na czwartym firma Profit (prawie 430 proc.), a na piątym Euro-Kom (ponad 390 proc.).

Na Podkarpaciu najlepsza okazała się firma Besta Przedsiębiorstwo Budowlane (ponad 360 proc. wzrostu). Drugie miejsce przypadło firmie Metall Expres (prawie 350 proc.), trzecie Uniwheels Production (300 proc.), czwarte firmie Zasław Zakład Przyczep i Naczep (prawie 300 proc.), piąte miejsce zajął Igloobud (ponad 280 proc.).

(KŻ)

Niestraszne im wyzwania

Wśród "Gazel Biznesu 2007" znalazł się krakowski Metalodlew SA,
firma znana m.in. z wykonania przed kilkoma laty nowego serca dzwonu Zygmunta.

Metalodlew bardziej znana w krakowskim środowisku jako wykonawca odlewów stanowiących wkład w dziedzictwo kultury narodowej, jest firmą rozpoznawalną w Europie, a jej produkty z powodzeniem konkurują z wyrobami innych producentów odlewów.

Metalodlew jest producentem odlewów do wielu kluczowych dla każdej gospodarki gałęzi przemysłu, tj.: przemysł maszynowy, przemysł metalurgiczny, przemysł energetyczny, przemysł mineralny i wydobywczy, przemysł stoczniowy, przemysł chemiczny i petrochemiczny, przemysł elektrowni wiatrowych. (G)

Dziennik Polski z dnia 14.02.2008 r.

 

Wróć