Na urodziny Jana Pawła II

Na urodziny Jana Pawła II

Wczoraj z Krakowa do Czarnej Góry na Podhalu, w specjalnym konwoju transportowano ważący prawie 300 kg pomnik Jana Pawła II.

Zamówiony przez tamtejszą parafię Przemienienia Pańskiego w Krakowskiej firmie „Metalodlew SA” ma być odsłonięty w maju przyszłego roku z okazji urodzin Ojca Świętego.

Proboszcz i parafianie z Czarnej Góry prosili kierownictwo i pracowników „Metalodlew”, aby pomnik zamontowano już teraz, bo chcą modlić się w jego intencji u stóp figury z brązu.

W krakowskim „Metalodlewie” nie nadążają z realizacją zamówień na pomniki Wielkiego Polaka. W tym roku jest to już piaty monument, który powstał w znanej odlewni. Ostatni uroczyście odsłonięto 16 października br. w Chojnie (zachodniopomorskie) w 28 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II.

Pozostałe znajdują się m.in. w Stargardzie Szczecińskim na skwerze przy placu Wolności (to największy odlany w brązie pomnik Ojca Świętego), na Rynku Głównym w Tarnogrodzie, przy kościołach w Groniu i w Chojnie, w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lubniu.

 

Jak obliczył dr Kazimierz Ożóg, autor obronionej na KUL, bodaj jedynej pracy doktorskiej na temat pomników Jana Pawła II, w kraju jest już około 1000 pomników, kamieni pamiątkowych, tablic, kolumn, kolumnad itp. dzieł artystycznych upamiętniających tę wielką postać. Najwięcej pomników, czy inicjatyw zbudowania pomnika narodziło się w ubiegłym roku, po śmierci papieża Polaka. Dr Kazimierz Ożóg odnotował, iż pomysł trwałego upamiętnienia osoby i pontyfikatu Jana Pawła II zgłosiło po jego śmierci kilkadziesiąt miejscowości z całej Polski. Pierwsze po 2 kwietnia 2005 r. pomniki stanęły na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w Wadowicach i Żywcu.

Pomniki Jana Pawła II powstają także za granicą. tylko w USA jest ich już 20. Ostatnio monument upamiętniający papieża Polaka odsłonięto na Wybrzeżu Kości Słoniowej. (G)

Dziennik Polski z dnia 23.11.2006 r.

Wróć