Największy kołysany dzwon na świecie już w Krakowie!

Największy kołysany dzwon na świecie już w Krakowie!
Zdjęcie: Wiadomości Krakow - naszemiasto.pl

Odlewnia Metalodlew SA i Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego z Przemyśla zrealizowały wspólnie projekt odlania największego na świecie kołysanego dzwonu Vox Patris (Głos Ojca). W czwartek został odsłonięty w Krakowie.

Dzwon waży 55 ton, jego średnica wynosi 4,5 metra, a wysokość 4 metry. Powstał na zlecenie największego w Ameryce Południowej Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Brazylii, w mieście Trindade.

Do realizacji tak dużego przedsięwzięcia niezbędna jest odpowiednia infrastruktura i bogate doświadczenie. Metalodlew w Nowej Hucie jest jedyną odlewnią w Polsce, posiadającą możliwości techniczno-technologiczne do stworzenia takiego dzwonu.

Proces wytwarzania dzwonów nie zmienił się od tysięcy lat. Polega na wykonaniu rdzenia wewnętrznego, następnie przy użyciu wzornika tworzy się tzw. gliniany dzwon fałszywy, na którym formuje się płaszcz. Płaszcz odzwierciedla rzeczywisty kształt i wygląd dzwonu, ze wszystkimi ornamentami i elementami rzeźbiarskimi. Po zdjęciu płaszcza usuwa się warstwę gliny, w ten sposób powstaje przestrzeń, która wypełniana jest stopem miedzi i cyny - brązem dzwonowym.

Z uwagi na ogromne rozmiary i wagę, wytop stopu na dzwon Vox Patris był przeprowadzony w piecu indukcyjnym, który posiada zdolność do zabezpieczenia odpowiedniej ilości metalu.

Wiadomości Kraków - naszemiasto.pl - pełny tekst

Wróć