Papież z brązu

Papież z brązu

Największy pomnik Jana Pawła II wykonano w Odlewni Artystycznej Metalodlewu.
W rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, 2 kwietnia w Stargardzie Szczecińskim odbędą się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika Jana Pawła II.

To kolejny a zarazem największy w Polsce ( mierzący 6 metrów wysokości ) wykonany z brązu pomnik papieża, jaki powstał w nowohuckim Metalodlewie.

Autorem projektu pomnika jest krakowski rzeźbiarz Aleksander Śliwa, gipsowy model wykonano zimą zeszłego roku. Ze względu na stopień skomplikowania powierzchni odlewu oraz wielkość pomnika dostarczony model gipsowy podzielono na kilkadziesiąt mniejszych elementów. Odlane elementy pomnika zostały ręcznie oczyszczone oraz w celu uwypuklenia szczegółów takich, jak np.: rysy twarzy, dłoni, ozdobne elementu ubioru, ręcznie cyzelowane. Powierzchnia odlewu, dla osiągnięcia końcowego efektu artystycznego została patynowana, a na koniec pomnik został wywoskowany, czyli pokryty warstwą ochronną.

W Metalodlewie realizowanych jest wiele ciekawych i spektakularnych projektów. Odlewnia na stałe współpracuje z artystami rzeźbiarzami i konserwatorami zabytków, wykonuje odlewy sztukateryjne, kopie dzieł sztuki, medale okolicznościowe, tablice pamiątkowe i informacyjne, pomniki, popiersia, jak również projekty oraz modele odlewów artystycznych.

Przez 13 lat swojej działalności Metalodlew SA zrealizował wiele ważnych projektów artystycznych związanych z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II.
Firma wykonała miniaturę serca dzwonu Zygmunta, osadzoną w naturalnym krysztale górskim. Całość dopełniona była płaskorzeźba odlaną z brązu przedstawiająca Katedrę Wawelską. Te pamiątkę papież otrzymał podczas swojej wizyty w Krakowie w sierpniu 2002 roku.

Metalodlew wykonał również pomniki Ojca Świętego Jana Pawła II, które znajdują się na terenie całego kraju ( m.in. dla parafii Św. Maksymiliana Kolbego w Pabianicach, dla gimnazjum im. Jana Pawła II w Lubniu ) oraz inne dzieła upamiętniajże papieża i jego życie np. okolicznościowy medal z poświęcenia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. (MST)

Gazeta Krakowska z dnia 28.03.2006 r.

Wróć