Pomnik Obrońców Krzyża w Nowej Hucie

Zaczyna się realizacja pomnika Obrońcom Krzyża w Nowej Hucie

Pomnik Obrońców Krzyża w Nowej Hucie staje się faktem. Wczoraj w pracowni krakowskiego rzeźbiarza, prof. Stefana Dousy komisja dokonała oficjalnego odbioru monumentu przedstawionego modelem w skali 1:1. Dziś model zostanie przewiezione do odlewni.

Stefan Dousa, rzeźbiarz wyjątkowo wszechstronny, autor cenionych, znajdujących się w zbiorach muzealnych, kameralnych form rzeźbiarskich, medali i plakiet, z równą precyzją pracujący nad rzeźbami monumentalnymi, realizowanymi w kraju i za granicą, ten pomnik postawił w formie krzyża. Wielki, 5-metrowy krzyż wybija się w górę spomiędzy twardych płyt. Powierzchnia krzyża nie jest gładka: delikatne odbicia dłoni przypominają o bezbronności ludzi, którzy blisko pół wieku temu, upominając się o swoje potrzeby duchowe, stanęli oko w oko ze zbrojnym ramieniem władzy, wtłoczone z autentycznych matryc szpalty gazet z tamtych lat są znakiem nietrwałości nieprawdy.

Na połamanych płytach u podstawy krzyża znajdują się napisy: data wydarzeń upamiętnionych tym monumentem, słowa Jana Pawła II wygłoszone w Mogile: „Od krzyża w Nowej Hucie zaczeła się nowa ewangelizacja, ewangelizacja nowego milenium”.

Krzyż i płyty, odlane w brązie ( wykonania odlewu pomnika podjął się nowohucki Metalodlew ), zostaną osadzone na granitowej płycie. Projekt aranżacji przestrzeni wokół pomnika jest dziełem znanego krakowskiego architekta Krzysztofa Ingardena. (AN)

Dziennik Polski z dnia 13.07.2007 r.

Wróć