Pomnik Pacjentów

Pomnik Pacjentów

Pomnik upamiętniający żydowskich Pacjentów Krajowego Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie w piątek został odsłonięty w Szpitalu Specjalistycznym im. Dr Józefa Babińskiego.

Pomnik odsłonięty w 60 rocznicę likwidacji zakładu upamiętnia 535 żydowskich pacjentów wywiezionych z zakładu 8 i 11 września 1941 r. i straconych w Treblince. Na dwóch tablicach znajdują się imiona i nazwiska wywiezionych ze szpitala według listy odnalezionej w archiwum Państwowym w Krakowie.

Wykonawcą elementów rzeźbiarskich pomnika jest Krakowska Odlewnia Metalodlew. Pomnik wykonano na zlecenie Fundacji Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca działającej przy szpitalu, na podstawie koncepcji prof. Józefa Sękowskiego.

Formą monument nawiązuje do żydowskich stelli nagrobnych – macew. Sześć tablic o łącznej wadze 930 kg i wymiarach 1500 na 800 mm wykonano z żeliwa i wykończono poprzez przyspieszone rdzewienie aby uzyskać wrażenia zabytkowego charakteru tablicy. Tablice mają identyczną kompozycję.

Na pierwszej umieszczono napisy oraz nazwiska 90 deportowanych w języku hebrajskim, na drugiej w języku polskim.

Metalodlew po raz kolejny wziął udział w realizacji dużego przedsięwzięcia upamiętniającego tragiczne wydarzenia – zakład wykonywał min. odlewy elementów rzeźbiarskich na Cmentarze Wojenne w Katyniu, Charkowie i Miednoje, dla Muzeum Pamięci na terenie byłego obozu hitlerowskiego w Bełżcu, i pamiątkowych tablic na Cmentarz w Brunszwiku w Niemczech. (FREN)

Gazeta Krakowska z dnia 03.07.2007 r.

Wróć