Ręcznie cyzelowany

Mierzący 6 metrów wysokości monument, po odlaniu ręcznie cyzelowany, powstał w krakowskiej Odlewni Artystycznej Metalodlew SA. W Polsce jest już ponad 220 pomników zmarłego rok temu papieża.

Pomnik Jana Pawła II, który zostanie odsłonięty w Stargardzie Szczecińskim, powstał w oparciu o model gipsowy, wykonany na podstawie projektu krakowskiego rzeźbiarza prof. Aleksandra Śliwy. Ze względu na stopień skomplikowania podzielono go na kilkadziesiąt mniejszych elementów. odlane fragmenty pomnika zostały ręcznie oczyszczone. Aby uwypuklić szczegóły takie jak rysy twarzy, dłonie, elementy ubioru, specjaliści z Metalodlew ręcznie cyzelowali każdą z tych części. Powierzchnia odlewu, dla osiągnięcia końcowego efektu artystycznego, została patynowana, a na koniec pokryta warstwą ochronną. pracownicy Krakowskiej Odlewni artystycznej przyznają, że nie mieli łatwego zadania. Nie tylko z tego powodu, że musieli się uporać z odlewem w trzy miesiące. Również dlatego, iż pomnik ma dość skomplikowany kształt – cała kompozycja zajmuje ok. 50 metrów kwadratowych rozwiniętej – jak mówią specjaliści – powierzchni.

To już kolejny pomnik papieża Polaka, który powstał w Odlewni Artystycznej Metalodlew SA. Wykonano tu m.in. monument Jana Pawła II dla rzymskokatolickiej parafii w Pabianicach, w Lubniu, w Pruszkowie.
Warto wspomnieć, że jeszcze przed śmiercią Jan Paweł II miał w Polsce ponad 200 pomników, nie licząc figur znajdujących się przy parafiach. W maju 2005 r., z okazji rocznicy 85 urodzin Jana Pawła II, kolejne papieskie pomniki stanęły w Ozorkowie, Krotoszynie, Pile i Paczkowie. W tym roku przybędą następne.
W Krakowie jest pięć pomników Jana Pawła II. jeden z najczęściej oglądanych znajduje się na dziedzińcu domu biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3, gzie przychodzą tłumy turystów. Drugi jest przed kościołem w parafii św. Maksymiliana Kolbe. Trzeci na parafii przy ul. Dobrego pasterza. czwarty stoi w parku Strzeleckim tuż obok siedziby Bractwa Kurkowego, a piąty na cmentarzu Rakowickim.
Najwięcej, poza Polską pomników Jana Pawła II znajduje się w Ameryce Południowej, m.in. w Urugwaju i Gwatemali. po trzy są w Barzylii i Argentynie ( niektóre ufundowane przez Polaków ). w Stanach zjednoczonych są co najmniej trzy pomniki Jana Pawła II – jeden w Chicago, drugi w Waszyngtonie, trzeci w niewielkim miasteczku w pobliżu granicy z Kanadą.

Papież Polak, znany ze swojej skromności, był przeciwnikiem stawianych mu monumentów. Między innymi dlatego po jego śmierci polscy biskupi apelowali do wiernych, aby uczcili pamięć Ojca Świętego w inny sposób, taki, który byłby przez niego akceptowany, np. poprzez budowę hospicjów, domów dla samotnych matek
czy różnego rodzaju akcje charytatywne. (G)

Dziennik Polski z dnia 29.03.2006 r.

Wróć