Tablica pamiątkowa Jarosława Haszka

Tablica pamiątkowa Jarosława Haszka

Tablica pamiątkowa autora „Przygód Dobrego Wojaka Szwejka" Jarosława Haszka.

Od początku swej przemysłowej działalności przedsiębiorstwo, Zarząd i pracownicy Metalodlew S.A z własnej inicjatywy świadczyła bezinteresownie pracę na rzecz sporu, kultury i nauki.
Spółka koncentruje swoje działania przede wszystkim na rzecz kultury i ochrony zabytków Krakowa.

Potwierdzeniem tego jest otrzymanie przez Metalodlew SA tytułu Mecenasa Kultury Krakowa, przyznanego przez prezydenta Miasta Krakowa w tegorocznej edycji konkursu w kategorii najciekawszej formy i efektywności mecenatu, gdzie zwrócono szczególną uwagę na wkład Metalodlew SA w rekonstrukcję nowego serca Dzwonu Zygmunta oraz trwająca cały czas opiekę nad dzwonem.

Jednym z ciekawszych realizowanych ostatnio projektów było wykonanie tablicy pamiątkowej ku czci autora „Przygód dobrego wojaka Szwejka" – Jaroława Haszka. W lipcu br. Magistrat Miasta Krakowa zwrócił się z prośbą do Metalodlew SA o wykonanie odlewu tablicy. Tablica, której odsłonięcie odbędzie się w środę 28 lipca 2004, przy ulicy Podzamcze w dawnym budynku aresztu miejskiego, ma upamiętnić 101 rocznicę zatrzymania Jarosława Haszka pod zarzutem włóczęgostwa. Autor przygód Szwejka – absolwent praskiej Akademii Handlowej, pracownik banku „Slavia"- przebywał latem 1903 roku w krakowskim areszcie „Pod Telegrafem". Tablica ma przypominać, że w miejskim areszcie Jarosław Haszek, spotkał wiele rożnych „godnych" jego pióra postaci, wśród których mógł być także jeden z pierwowzorów dobrego wojaka Szwejka.

W ramach wsparcia tej inicjatywy Metalodlew SA sfinansował wykonanie odlewu pamiątkowej tablicy. Projekt wykonał z gipsu Antoni Kałużny. Odlana z brązu tablica o wymiarach 700 mm x 500 mm przedstawia wizerunek pracującego Jarosława Haszka, oraz krótką historię zatrzymania pisarza w Krakowie.

W Odlewni Artystycznej, działającej od lipca 2003 roku jako nowy podmiot Metalodlew Art-Kolor Sp. z o.o. , realizowane jest wiele ciekawych i spektakularnych projektów. Odlewnia na stałe współpracująca z artystami rzeźbiarzami i konserwatorami zabytków, wykonuje odlewy sztukateryjne, kopie dzieł sztuki, medale okolicznościowe, tablice pamiątkowe i informacyjne, pomniki, popiersia., jak również projekty oraz modele odlewów artystycznych.

Poprzez wykonanie tablicy pamiątkowej Jarosława Haszka, Metalodlew SA po raz kolejny potwierdził swoją wysoką pozycję na rynku produkcji odlewów stanowiących wkład w historię narodu oraz dziedzictwo kultury narodowej.

Przegląd Odlewnictwa nr 9/2004

Wróć