"Vox Patris". W Polsce powstał największy kołysany dzwon na świecie

"Vox Patris". W Polsce powstał największy kołysany dzwon na świecie
źródło: PAP

Pierwsze rozmowy dotyczące realizacji "Vox Patris" rozpoczęły się w 2013 r. Jego wykonanie poprzedziły wielomiesięczne konsultacje, symulacje i analizy techniczne ze specjalistami z Katedry Odlewnictwa Politechniki Śląskiej oraz Metalodlewu SA w Krakowie. Pierwsza próba odlania dzwonu (w listopadzie 2016 r.) nie powiodła się z powodu rozszczelnienia formy, za drugim razem latem 2017 r. nie było już niespodzianek.

Kierownik projektu, a jednocześnie prezes zarządu Art-Kolor w grupie Metalodlew Jacek Winiarczyk podkreślił, że produkcja dzwonu odbywała się w bardzo rygorystycznych warunkach: metal nie mógł mieć temperatury niższej niż 1000 stopni C i wyższej niż 1200 stop. C. Był wytapiany w czterech porcjach, które potem trafiły do 60 tonowej kadzi. "Robiliśmy wcześniej testy i mierzyliśmy co 10 minut, jak szybko stygnie metal. Okazało się, że na wytopienie materiału potrzebnego do zalania dzwonu mamy 3 godzin. Wyzwaniem było zrobienie tego w tak krótkim czasie" – mówił Winiarczyk.

Wsparcia merytorycznego udzielili ludwisarzom i odlewnikom naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. "Mieliśmy rzadką możliwość konfrontacji obliczeń, symulacji oraz wyników badań laboratoryjnych z procesami zachodzącymi w skali kilkadziesiąt tysięcy razy większej. Przy pierwszej próbie konfrontacja ta była dosyć bolesna, choć na szczęście ucierpiała tylko nasza duma" – mówił dr inż. Dariusz Bartocha z PŚ. "Ta pierwsza próba odlania dzwonu dała nam wiele informacji i po analizach zastosowaliśmy inne materiały do uszczelnienia formy i lepiej ją zabezpieczyliśmy przed otwarciem" – dodał.

Forsal.pl - pełny tekst

Wróć