W Krakowie odlano największy dzwon świata. "Vox Patris" dla Brazylii

W Krakowie odlano największy dzwon świata. "Vox Patris" dla Brazylii
(c) Agencja Gazeta

Gdy kładliście się państwo spać, to my zaczynaliśmy tworzyć historię - mówił Jacek Winiarczyk, prezes zarządu Metalodlew Art-Kolor, podczas prezentacji największego dzwonu kołysanego na świecie. Ważący 55 ton "Vox Patris", czyli Głos Ojca, został stworzony w Krakowie dla Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trinidade w Brazylii.

Dzwon został wykonany przez Pracownię Ludwisarską Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz Rduch Bells & Clocks w Czernicy. Odlano go w firmie Metalodlew SA w Krakowie. Współpraca nad projektem rozpoczęła się w już w 2013 roku, jednak do konkretnych działań doszło dwa lata później.

Zlecenie na dzwony dla Trinidade

Mieli zapotrzebowanie na dzwony, ponieważ budują nową bazylikę. Szukali firmy. Polska poprzez różne fakty, może trochę przez naszą firmę i dzwon Zygmunta, jest kojarzona trochę z dzwonami. W Brazylii, z tego co wiem, nie ma takich firm, które mogłyby to zrobić. Zostaliśmy więc poproszeni o przedstawienie oferty na zupełnie inne dzwony, nie tak duże.

Na tyle fajnie przedstawiliśmy tę ofertę, że inwestor postanowił przylecieć, zobaczyć naszą pracę. Był w Przemyślu, zobaczył Zygmunta i to skłoniło go do tego, że powierzył nam to dzieło – wspomina Piotr Olszewski, właściciel Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Wyborcza.pl - pełny tekst

Wróć